Lediga lokaler att hyra, Vänersborg,
, Vänersborg- Lediga lokaler att hyra
- 553 m2
Lediga lokaler att hyra, Vänersborg,
Vacker fest- och konferenslokal i centrala Vänersborg! Unikt tillfälle!
Letar ni efter en lokal som kombinerar historisk charm med en unik atmosfär?
Lagergrenska huset i centrala Vänersborg är en riktig pärla med sina vackra kakelugnar, eleganta takrosetter, stilfulla tapeter och genomgående plankgolv. Den imponerande takhöjden på cirka 3,5 meter ger rummen en luftig och rymlig känsla. Dessutom finns en hiss för enkel tillgång till alla våningsplan.
Lagergrenska huset, byggt i mitten av 1800-talet, är ett välbevarat exempel på ett högborgerligt bostadshus från denna tid. Huset fick sitt namn när Häradshövding Carl Erik Lagergren flyttade in i slutet av 1800-talet. Byggnaden är en del av kvarteret Poppeln 7 och är känd för sin klassicerande arkitektur och tidstypiska detaljer.
Denna lokal är idealisk för användningsområden såsom festlokal för bröllop och jubileum, konferenslokal för företagsevenemang och möten, eller som café/restaurang med en unik atmosfär. Omgivningen erbjuder utmärkta parkeringsmöjligheter, vilket gör det enkelt för både anställda och besökare att ta sig till lokalen. Intill byggnaden finns ett eget parkeringsområde med både kort- och långtidsparkering, och på Vänersborgs torg finns ytterligare parkeringsmöjligheter.
Vi på får ofta förfrågningar om att hyra ut lokalen för fester och kalas, men eftersom vi inte själva bedriver sådan verksamhet, ser vi detta som en fantastisk möjlighet för er som gör det. Vi är öppna för flexibla uthyrningsalternativ, inklusive omsättningshyra, för att bäst passa era specifika behov och förutsättningar.
Byggnaden kommer inom kort att genomgå renovering med nytt tak, nya portar, ommålning av fasad m.m. Renoveringarna kommer att utföras tidsenligt tillsammans med en arkitekt för att bevara husets historiska charm.
Välkommen att kontakta oss för mer information!
Typ
Övrigt
Lokalnr
Storlek
553 m2 - övrigt
Hiss
Hiss finns i fastigheten
Planlösning
Bottenvåning:
- flera rum i olika storlekar, inklusive en större sal som lämpar sig för måltider, konferenser eller möten.
- kök (i visst behov av uppdatering).
- toaletter.
- förrådsytor.
övervåning:
- rum i varierande storlekar, med ett större rum idealiskt för festliga tillställningar.
- förrådsytor.
Tillträde
Enligt överenskommelse.
Kommun/Ort/Område
Vänersborg/Vänersborg/Vänersborg
Gatuadress
Residensgatan 18
Energiprestanda
Energiklass: E. 123 kWh/m² år.
Byggår (Renovår)
1835
Fastighetsbeskrivning
Kvarteret Poppeln 7 består av en fastighet som är bebyggd med fyra byggnader. Ett kontorshus från 1978 upptar den största delen av kvarterets yta. Övriga byggnader är uppförda under 1800-talet.
Omgivning
Lagergrenska huset ligger i hjärtat av Vänersborg, en charmig stad vid Vänerns södra strand. Området erbjuder en härlig blandning av historiska byggnader och moderna bekvämligheter.
- Historiska byggnader: I området finns det flertalet historiska byggnader. Området har en rik historia som ger en unik karaktär till stadsbilden.
- Grönområden: För den som uppskattar naturen finns det flera parker och grönområden i närheten, perfekta för en avkopplande promenad eller en picknick.
- Service och bekvämligheter: I området kring Residensgatan finns ett brett utbud av restauranger, kaféer, butiker och andra bekvämligheter. Allt du behöver finns inom gångavstånd.
- Vänersborgs torg: Ett stenkast bort ligger Vänersborgs torg som erbjuder torghandel under helgerna, vilket ger en livlig och trevlig atmosfär med färska produkter och lokala varor.
- Kultur: Vänersborgs museum ligger också i närheten och erbjuder intressanta utställningar och aktiviteter för alla åldrar.
Kommunikationer
- Buss: Flera busslinjer stannar i närheten, vilket gör det enkelt för både anställda och kunder att ta sig hit.
- Tåg: Vänersborgs centralstation ligger bara en kort promenad bort, vilket ger smidig tillgång till regionala och nationella tågförbindelser.
- Bil: För dig som kör bil finns det gott om parkeringsmöjligheter i området, samt enkel tillgång till de större vägarna E45 och väg 44.
- Egen parkering: Intill byggnaden finns ett eget parkeringsområde med både kort- och långtidsparkering, vilket gör det bekvämt för både anställda och besökare.
Service
- Restauranger och kaféer: I närområdet finns flera trevliga restauranger och kaféer där du kan njuta av allt från en snabb lunch till en mysig middag.
- Butiker: Lagergrenska huset ligger nära ett brett utbud av butiker, inklusive klädbutiker, livsmedelsaffärer och specialbutiker, vilket gör det enkelt att hitta allt du behöver.
- Vänersborgs torg: På helgerna kan du besöka Vänersborgs torg, där det hålls torghandel, vilket skapar en livlig och trevlig atmosfär.
Parkering
Här finns det gott om parkeringsplatser för både anställda och besökare.
- Egen parkering: Intill byggnaden finns ett parkeringsområde med både kort- och långtidsparkering, vilket gör det enkelt att ta sig till lokalen.
- Lätt att hitta parkering: Det är lätt att hitta parkeringsplatser i närheten av Lagergrenska huset, vilket gör det bekvämt för både anställda och besökare.
- Vänersborgs torg: På torget finns ytterligare parkeringsmöjligheter, vilket ger extra bekvämlighet för besökare.
Information och data
Denna lokal att hyra som kan användas till Lediga lokaler ligger i Vänersborg, som ligger i Västra Götaland. Lokalen är totalt 553 m2.
Liknande lokaler
Vanliga frågor
Statistik över utvecklingen av lediga affärslokaler att hyra i Vänersborg under den senaste månaden
Nedan ser du utvecklingen av lediga affärslokaler att hyra i Vänersborg under den senaste månaden. I den första kolumnen ser du datumet. I den andra kolumnen ser du det samlade antalet affärslokaler att hyra i Vänersborg på datumet. I den tredje kolumnen ser du antal nya affärslokaler i Vänersborg som lagts ut för uthyrning på datumet. I den fjärde kolumnen ser du antal affärslokaler i Vänersborg som hyrts ut på datumet. Se även samlad statistik över alla lediga affärslokaler i Vänersborg över tid, samlad statistik över nya affärslokaler i Vänersborg över tid, samlad statistik över uthyrda affärslokaler i Vänersborg över tid.
Datum | Alla affärslokaler att hyra | Nya affärslokaler att hyra | Uthyrda affärslokaler |
---|---|---|---|
16. maj 2025 | 19 | 3 | 0 |
15. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
14. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
13. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
12. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
11. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
10. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
9. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
8. maj 2025 | 16 | 0 | 0 |
7. maj 2025 | 16 | 1 | 1 |
6. maj 2025 | 16 | 1 | 0 |
5. maj 2025 | 15 | 0 | 0 |
4. maj 2025 | 15 | 0 | 0 |
3. maj 2025 | 15 | 0 | 0 |
2. maj 2025 | 15 | 0 | 0 |
1. maj 2025 | 15 | 0 | 0 |
30. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
29. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
28. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
27. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
26. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
25. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
24. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
23. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
22. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
21. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
20. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
19. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
18. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
17. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
16. april 2025 | 15 | 0 | 0 |
Statistik över lediga affärslokaler att hyra i Vänersborg
I nedanstående tabell hittar du data om utbudet av affärslokaler att hyra i Vänersborg. Se också samlad statistik över alla lediga affärslokaler i Vänersborg över tid, samlad statistik över nya affärslokaler i Vänersborg över tid, samlad statistik över uthyrda affärslokaler i Vänersborg över tid.
Affärslokaler | |
---|---|
Antal lediga lokaler | 19 |
Antal nya lokaler sedan igår | 3 |
Antal uthyrda lokaler sedan igår | 0 |
Lediga m2 totalt | 49 316 |
Genomsnittligt pris per m2 per år utan drift | 0 |
Högsta m2-pris | 0 |
Lägsta m2-pris | 0 |